Półkolonie 18.01.2022

            W drugi dzień naszych feriowych półkolonii tj 18.01.2022 r. wybraliśmy się w wirtualną biologiczną podróż po naszych kuchniach i ogrodach.

Podczas zajęć sporządziliśmy planszę eko produktów, które możemy znaleźć w naszych domach i które mogą posłużyć nam jako ekologiczne środki do codziennego sprzątania np. ocet, sól, cytryna, soda.

 Kolejnym punktem naszego biologicznego dnia było zrobienie doświadczenia krystalizacji roztworu cukru lub soli – słoiczki z roztworem uczestnicy mogli zabrać do domów by obserwować jak powstają ich własne kryształy.

Po ekscytacji i skupieniu się na kryształach odpłynęliśmy w świat fantazji by plastycznie odzwierciedlić nasz „Ogród Marzeń” w którym ekologiczne warzywa i owoce zajmowały pierwszy plan każdego rysunku.

            Po ciężkiej pracy plastycznej czas by coś pysznego przekąsić -po umyciu rąk wspólnie zasiedliśmy przy stołach by przyrządzić owocowe szaszłyki. Podczas pracy   zgłębialiśmy wiedzę nie tylko o smaku, kolorze i wyglądzie owoców, ale również o krajach z których pochodzą. Po spożyciu „ bomby witaminowej” mieliśmy siłę i energię by kontynuować podróż.

Marchewka stała się dla nas również źródlem inspiracji…. zaobserwowaliśmy oraz dowiedzieliśmy się  przy pomocy właśnie tego warzywa oraz soli co to takiego zjawisko osmozy.

Na koniec by jeszcze bardziej zgłębić tajniki biologii w kuchni dokonywaliśmy obserwacji mikroskopowych, które były niezwykle ekscytujące. Zajęcia obfitowały w wiele ciekawych pytań, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami i dzieliliśmy się ciekawostkami przyrodniczymi. Nasza podróż niestety dobiegała nieuchronnie końca jednak ciekawość uczestników jest tak duża, że każdy z nas ma nadzieję, że już niedługo będziemy znów mogli ją kontynuować.